Midjourney 6: nowa wersja rewolucyjnej usługi AI do tworzenia obrazów

Midjourney to usługa, która pozwala na tworzenie niezwykłych i realistycznych obrazów na podstawie wpisanych słów lub fraz. Nie musisz być artystą ani grafikiem, wystarczy, że masz pomysł i dostęp do internetu. Midjourney zrobi resztę za Ciebie.

Midjourney zadebiutowało w lutym 2022 roku i od razu zrobiła furorę wśród miłośników sztuki i technologii. Jej obrazy były znacznie lepsze niż konkurencyjnych usług, takich jak DALLE 2 od OpenAI czy Firefly od Adobe. Co więcej, Midjourney nie przestaje nas zaskakiwać i w ciągu niecałych 18 miesięcy wydała już pięć kolejnych wersji, każda z nowymi i ulepszonymi funkcjami.

A teraz, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2023 roku, doczekaliśmy się wreszcie premiery Midjourney 6 – najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji tej usługi. Midjourney 6 wprowadza wiele nowości, w tym lepsze obsługiwanie tekstu, większą realistykę obrazów i lepsze rozumienie promptów. 

A jak w ogóle włączyć model V6? Wystarczy, że na swoim Discordzie wpiszesz komendę „/settings” i wybierzesz wskazany model. Tak jak na poniższym screenie:

Nowy model wymaga również większej mocy obliczeniowej, więc zajmuje nieco więcej czasu na generowanie obrazów, podnosząc koszt za obraz – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na pełne skalowanie swoich obrazów.

Tekst w Midjourney 6

Tekst był zawsze jedną z największych słabości Midjourney. Większość prób umieszczenia tekstu na obrazach kończyła się bełkotem i nieczytelnością. Nowa wersja usługi poprawia znacznie ten aspekt i sprawia, że Midjourney 6 dogania swoich rywali, takich jak Dall-E 3 od OpenAI.

Nie oznacza to jednak, że wszystko udaje się zawsze idealnie. Czasami potrzeba trochę cierpliwości i ponownego generowania. Tak jak na poniższym przykładzie. Tekst jest czytelny, ale musielibyśmy jeszcze kilka razy go wygenerować, żeby wyszedł poprawnie. W starszych wersjach byłby zapewne totalnie niezrozumiały obraz z tekstem.

Obraz zawierający pismo odręczne, Karteczka samoprzylepna, drewniany, na wolnym powietrzu

Opis wygenerowany automatycznie

Większy realizm

Zwiększony realizm jest jedną z najważniejszych nowych funkcji v6. Midjourney twierdzi, że obrazy generowane przez wersję 6 są bardziej realistyczne niż kiedykolwiek wcześniej. Pojawia się zdecydowanie mniej błędów w renderowaniu ludzi i dochodzą do tego bardziej naturalne efekty świetlne.

Pórownajmy zatem jak wychodzi ten sam prompt między wersją 6, a 5.2.

V6:

Obraz zawierający Ludzka twarz, osoba, rzęsa, Warga

Opis wygenerowany automatycznie

A oto ten sam prompt w wersji 5.2:

Obraz zawierający Ludzka twarz, ubrania, osoba, Długie włosy

Opis wygenerowany automatycznie

Widzimy zdecydowaną różnicę w realiźmie na korzyść wersji 6. Obraz wygenerowany w v6 bije realizmem z daleka.

Wskazówki dotyczące tworzenia promptów

Midjourney 6 całkowicie zmienia system tworzenia promptów. Według Midjourney, użytkownicy będą musieli nauczyć się całego procesu na nowo. 

Oznacza to, że musisz być bardziej konkretny w tym, co chcesz wygenerować i pisać w naturalnym języku. Dodawanie niepotrzebnych wartości, takich jak np. „8K” może nie mieć żadnego wpływu.

Parametry mogą być stosowane również do tego, aby oddać większy realizm. Jednym z nich będzie „—style raw”. Jeśli jednak chcesz działać z większą estetyką, podrkęć parametr stylize do maksimum, czyli „—stylize 1000”.

Poniżej porównanie tego samego prompta z użyciem tych dwóch paramterów.

„Style raw”:

Obraz zawierający osoba, Ludzka twarz, skóra, rzęsa

Opis wygenerowany automatycznie

„Stylize 1000”:

Obraz zawierający Ludzka twarz, osoba, skóra, rzęsa

Opis wygenerowany automatycznie

Ile kosztuje Midjourney 6?

Najtańszy pakiet Midjourney, w którym możesz korzystać bez problemu z funkcji tego narzędzia kosztuje $10 + VAT. Zapytasz pewnie czy warto to wykupić? Midjourney jest na tyle zaawansowanym narzędziem do generowania obrazów, że naprawdę warto. Wystarczy, że spojrzysz na wygenerowane obrazy i odpowiedź powinna Ci się sama nasunąć.

Udostępnij ten artykuł
Poprzedni

Najlepsze SEO prompty do ChataGPT

Następny

New York Times właśnie oddał strzał ostrzegawczy w kierunku branży AI

Czytaj również