Organ regulacyjny ds. konkurencji zbada powiązania Microsoftu z OpenAI

Brytyjski organ ds. konkurencji (z ang. Competition and Markets Authority, CMA) zbada, czy wartościowe partnerstwo Microsoftu z OpenAI można uznać za fuzję. Urząd ten zbada, czy partnerstwo amerykańskiego giganta technologicznego z OpenAI może wpłynąć na cały rynek sztucznej inteligencji.

Microsoft, prawdopodobnie największy inwestor OpenAI, stwierdził, że „zachowuje niezależność” obu firm, jednakże wraz z niedawnymi wstrząsami w OpenAI ich relacja znalazła się w centrum uwagi.

Dla przypomnienia najpierw 17 Listopada OpenAI (najbardziej znanym jako twórca ChatGPT) pogrążył się w chaosie, gdy dyrektor generalny Sam Altman został nagle zwolniony. Bezpośrednio po tym wydarzeniu Microsoft wychodzi z ofertą stanowiska szefa nowego zespołu badawczego zajmującego się zaawansowaną sztuczną inteligencją dla Altmana, a po czym ten wraca do OpenAI po skargach pracowników wynikających z jego wcześniejszego zwolnienia. Całe Zamieszanie trwało 5 dni gdyż już we wtorek 21 Listopada Altman został przywrócony na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI.

W świetle tych wydarzeń CMA oświadczyło iż prosi o wyjaśnienia i oczekuje komentarza. Organ regulacyjny miał wątpliwości, czy połączenie spółek doprowadzi do przejęcia kontroli, czy samo połączenie zakończyło się sukcesem i jaki wpływ miałoby na konkurencje w Wielkiej Brytanii. Starszy dyrektor ds. fuzji w CMA, Sorcha O’Carroll, powiedziała: „Zbieranie informacji zwrotnych jest pierwszą częścią procesu gromadzenia informacji przez CMA i jest przeprowadzane przed rozpoczęciem pierwszego etapu dochodzenia. Pierwsza faza dochodzenia zostanie przeprowadzona jedynie po otrzymaniu informacji od stron postępowania” 

W odpowiedzi na Oświadczenie Brytyjskiego Organu do spraw Konkurencji otrzymaliśmy serię oświadczeń: 

Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella: “Zarzadzanie firma wymaga zmian” 

Wiceprezes Microsoftu, Brad Smith powiedział: “że jedyne co się obecnie zmieniło to to że w zarządzie OpenAI będzie miał obserwatora bez prawa głosu”. Dodał również iż technologiczny gigant, który znalazł się również pod lupą organów regulacyjnych w związku z przejęciem producenta Call of Dutty, Activision Blizzard, będzie ściśle współpracował z CMA w celu zapewnienia wszystkich potrzebnych informacji. 

Rzecznik OpenAI: “Nasza współpraca z Microsoftem umożliwia nam kontynuowanie badań oraz opracowywanie bezpiecznych i korzystnych narzędzi AI dla wszystkich zachowując przy tym niezależność oraz konkurencyjność”

Microsoft stwierdził iż jego partnerstwo z OpenAI “pobudziło więcej innowacji oraz konkurencji w zakresie AI”. Zdementowano również doniesienia jakoby Microsoft posiadał jakiekolwiek udziały w OpenAI, zasłaniając się poufnością umów natomiast przyznał przysługuje mu udział w zyskach. Sam Brad Smith zaprzeczał jakoby drama, która miała miejsce w OpenAI wynikała z obaw związanych z bezpieczeństwem opracowywanych technologii. W listopadowym evencie w Londynie stwierdził: “nie ma żadnego prawdopodobieństwa, że na przestrzeni 12 miesięcy zobaczymy tak zwana sztuczna inteligencje potezniejsza niz ludzie. Zajmie to lata, jeśli nie dekady” 

Sam Altman jest współzałożycielem OpenAI oraz twarzą ich przełomowego czat bota, ChatGPT. Zapewnił spory dopływ gotówki dla firmy w postaci dofinansowania od Microsoftu w wysokości 13 miliardów dolarów co w znacznym stopniu pomogło w rozwoju firmy.

Udostępnij ten artykuł
Poprzedni

ChatGPT może być wykorzystywane przez oszustów i hakerów

Następny

Zabezpieczone: Nówka

Czytaj również