Gemma: Otwarty model sztucznej inteligencji od Google

Google udostępnił wszystkim nową rodzinę modeli o nazwie Gemma, mającą pomóc twórcom i naukowcom w tworzeniu odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Gemma powstała w oparciu o tę samą technologię, co zamknięty model Gemini, który zasila czatbota Gemini (dawniej Bard) oraz narzędzia związane ze sztuczną inteligencją w Workspace (dawniej Duet AI).

Czy Gemma pozwoli Google wyprzedzić konkurentów w wyścigu o sztuczną inteligencję?

Rywalizacja Google i OpenAI w dziedzinie sztucznej inteligencji trwa w najlepsze, ale jak na razie OpenAI wydaje się mieć przewagę. Co jakiś czas Google prezentuje nowe funkcje lub aktualizacje, tylko po to, by OpenAI przebiło je czymś jeszcze bardziej spektakularnym. W grudniu Google ogłosił Gemini, a mniej niż miesiąc później OpenAI uruchomił sklepy GPT. Tydzień temu Google pochwalił się „efektowną” aktualizacją Gemini 1.5, która szybko została przyćmiona przez prezentację generatora wideo sztucznej inteligencji Sora firmy OpenAI.

Jednak OpenAI wciąż nie udostępniło żadnej wersji open-source swoich modeli (transparentność nie jest ich mocną stroną). Google również nie był w pełni szczery co do sposobu trenowania swoich modeli, ale stworzył Gemmę, ponieważ wierzy w „czynienie sztucznej inteligencji pomocną dla wszystkich”, jak głosi ogłoszenie.

Gemma występuje w dwóch wersjach: Gemma 2B i Gemma 7B. Obie są wstępnie trenowane i posiadają warianty dostrojone do instrukcji, które mogą działać na laptopie lub komputerze stacjonarnym z procesorem lub kartą graficzną – a także w Google Cloud z przyspieszeniem GPU i TPU. W przeciwieństwie do wielozadaniowego Gemini, Gemma obsługuje jedynie tekst na tekst. Jednak pod względem wydajności Google twierdzi, że Gemma „znacznie przewyższa znacznie większe modele w kluczowych benchmarkach, jednocześnie spełniając nasze rygorystyczne standardy bezpieczeństwa i odpowiedzialnych wyników”. (Warto zauważyć, że w momencie publikacji artykuł techniczny nie był dostępny).

Mówiąc o bezpieczeństwie i odpowiedzialności, Gemma została wstępnie przeszkolona do filtrowania informacji osobistych i poufnych. Została przetestowana z wykorzystaniem uczenia się wzmacniającego z informacją zwrotną od ludzi (RLHF) w celu lepszego dopasowania do rzeczywistości. Ponadto została poddana ręcznym testom red-teaming i testom adwersarialnym pod kątem potencjalnych zagrożeń.

Oprócz Gemmy, Google udostępnia również nowy zestaw narzędzi Responsible Generative AI Toolkit, który obejmuje klasyfikację bezpieczeństwa, debugowanie i zasoby do opracowywania najlepszych praktyk w tworzeniu dużych modeli językowych.

Dostęp do Gemmy jest bezpłatny na Kaggle i Colab. Jest również dostępna poprzez Hugging Face, MaxText i Nvidia NeMo. Dodatkowo, nowi użytkownicy Google Cloud otrzymują 300 dolarów kredytu.

Udostępnij ten artykuł
Poprzedni

Sora: Niesamowite wideo, ale za jaką cenę?

Następny

Galaxy AI: Sprawdź, zanim kupisz (nowego Galaxy S24)

Czytaj również