ChatGPT ma zostać wyposażony w funkcję wideo

A GPT-5 jeszcze w tym roku.

Jakby sztuczna inteligencja nie była już wystarczająco przerażająca, ChatGPT otrzyma zdolności wideo. Informacja ta pochodzi bezpośrednio od niedawno przywróconego CEO OpenAI, Sama Altmana, który rozmawiał z współzałożycielem Microsoftu, Billem Gatesem, na swoim podcastu Unconfuse Me.

Altman twierdzi, że nowa generacja chwalonego modelu językowego, który napędza ChatGPT, będzie “w pełni multimodalna, obsługująca mowę, obraz, kod i wideo”.

Najciekawszym elementem informacji z tego podcastu są wspomniane wcześniej zdolności wideo, obok potwierdzenia wydania GPT-5. Obecna wersja ChatGPT już obsługuje obrazy i dźwięk, ale dodanie obsługi wideo znacznie rozszerzy zakres tego, co generatywna sztuczna inteligencja może zrobić.

Potencjalne zastosowania dla systemu AI, takiego jak ChatGPT, który może przeprowadzać analizę wideo, mogą prowadzić do większej niezawodności i stworzenia chatbota świadomego kontekstu, ale zastosowania tej nowej wersji mogą również obfitować w nadużycia — zwłaszcza jeśli chodzi o prywatność, w której OpenAI nie ma zbyt dobrego dorobku. W czerwcu został złożony pozew twierdzący, że modele OpenAI były szkoleni na “skradzionych” danych.

KUżytkownicy mogą spodziewać się premiery GPT-5 jeszcze w tym roku.

Altman wyraźnie zaznaczył, że zamierza rozwijać zdolności ChatGPT coraz bardziej. Mówi się, że zawrotna prędkość tych postępów była częścią powodu, dla którego Altman został krótkotrwale usunięty z funkcji CEO przez radę dyrektorów fundacji OpenAI z obawami dotyczącymi dylematów etycznych i potencjalnych daleko idących konsekwencji tych technologii.

Microsoft, firma, która wygenerowała ogromne bogactwo Gatesa, zainwestowała miliardy dolarów w OpenAI, integrując modele tej firmy w swoim produkcie Copilot, co daje pewne wskazówki, dlaczego Altman mógł wybrać ten podcast jako miejsce do ogłoszenia nowości. Altman powiedział podczas rozmowy z Gatesem, że obecne interakcje z ChatGPT “są najgłupsze, jakie kiedykolwiek będą te modele”. Celem GPT-5, jak to wyjaśnił Altman, jest stworzenie bardziej logicznego i niezawodnego ChatGPT, zwłaszcza w kontekście “halucynacji” aplikacji, w których chatbot pewnie wykrzykuje nieprawdziwe twierdzenia. Altman chce, aby ten bardziej dokładny ChatGPT znał wszystko o tobie i twoich danych — w stopniu, który brzmi upiornie osobisty.

“Ludzie oczekują bardzo różnych rzeczy od GPT-4”, powiedział Altman w podcastu. “Zrobimy to wszystko możliwe, a także umożliwimy mu korzystanie z twoich danych.”

Dodał, że istotną częścią rozwoju produktów jego firmy będzie zdolność głębokiego zrozumienia szczegółów osobistych — takich jak e-maile i kalendarze, a także dalsze połączenie z “zewnętrznymi źródłami danych”, aby ChatGPT uzyskał pełny zakres twojej osoby.

Udostępnij ten artykuł
Poprzedni

Tango w cieniu Palermo

Następny

Absolutnie najlepsze narzędzia AI w 2024

Czytaj również